Gont bitumiczny jest jednym z rodzajów pokrycia dachowego. Nazywany jest również dachówką bitumiczną.
Materiał ten powstaje w wyniku wycięcia z papy asfaltowej pasów o określonym kształcie. Powierzchnię gontu pokrywa się dodatkowo specjalną posypką, której zadaniem jest ochrona powierzchni przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Dachówka bitumiczna oferuje nam szeroka paletę kształtów oraz kolorów.
Skupiając się na zaletach w pierwszej kolejności wymienić należy niewielki ciężar. Pozwala on na zastosowanie więźby dachowej o mniejszym przekroju. To z kolei oznacza oszczędności. Kolejną zaletą gontu bitumicznego jest fakt, że świetnie tłumi dźwięk padającego deszczu. Warto także zaznaczyć łatwość montażu poszczególnych elementów gontu. Niewielki ciężar i wymiary pozwalają również na bezproblemowy transport na plac budowy.
Gont bitumiczny jest bardzo elastyczny, co pozwala na wykonanie pokrycia dachowego o bardzo oryginalnym, niekonwencjonalnym kształcie. Warto także wspomnieć o estetycznym wyglądzie tego typu pokrycia. W przypadku opadów śniegu powierzchnia wykonana z gontu zapobiega zsuwaniu się białego puchu i tworzeniu się zasp przed domem.
• Łatwy montaż
Jeśli konstrukcja dachu nie jest szczególnie skomplikowana, dach z gontu bitumicznego można wykonać samodzielnie. Praca z gontem nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Samo układanie tego rodzaju pokrycia, jeżeli jest wykonywane zgodnie z instrukcją producenta, powinno pójść szybko i sprawnie. Jedyne sprzęty, które ułatwiają pracę to nóż dekarski, którym można odciąć niepotrzebny materiał i gwoździarka – gwoździe można oczywiście wbijać młotkiem, jednak ze względu, że w każdy kawałek gontu należy wbić ich kilka, mocowanie gontu na całym dachu może być męczące.
• Niska cena
Niska cena może być zaletą gontu, zanim jednak zdecydujemy się na jakiekolwiek pokrycie dachowe, warto zaopatrzyć się w kalkulator i wszystko bardzo dokładnie przeliczyć. Gont bitumiczny jest materiałem względnie tanim, a jego montaż można wykonać we własnym zakresie. W przypadku blachy obróbka wymaga specjalistycznego sprzętu np. zginarek. Z tego względu niewiele osób może się zdecydować na montaż blachy lub blachodachówki we własnym zakresie. Dachówka bitumiczna wiąże się jednak z pełnym deskowaniem, które nie jest wymagane w przypadku blachy. Koszt desek także należy doliczyć do końcowego rachunku. Z drugiej strony – gont generuje mnie materiału odpadowego niż blacha, także wyliczenie kosztu może okazać się nieco bardziej skomplikowane niż wydaje się na pierwszy rzut oka.
• Prosta naprawa
Gdy fragment gontu zostanie uszkodzony lub na skutek nieprawidłowego montażu odpadnie z dachu, naprawa jest stosunkowo łatwa w porównaniu do innych pokryć dachowych. Naprawa gontu bitumicznego sprowadza się do uzupełniania wadliwych/brakujących elementów nowymi. Równie łatwo można postąpić gdy po kilku latach dach się nam opatrzy lub będzie wymagał gruntownego remontu. Gont jest pokryciem stosunkowo lekkim, więc bez problemu można go pokryć nową warstwą, bez konieczności zrywania starej.
• Giętkość
Gont pozwala na wykonanie nawet skomplikowanych form dachu ze względu na swoją giętkość. W przeciwieństwie do blachodachówki, gont można bez problemu uginać. Pozwala to na znacznie tańsze i szybsze wykonanie obróbek dachowych – nie ma potrzeby skomplikowanych docinek, które generują duże straty materiału.