Nałożenie gontu na istniejący gont: kilka faktów, które trzeba znać

By 0
Nałożenie gontu na istniejący gont: kilka faktów, które trzeba znać

Chcesz wyremontować? lub Zmienić wygląd swojej nieruchomości? 

Prawdopodobnie czas na ważną, istotną decyzję, co dalej. Należy zacząć od decyzji, czy usunąć stare gonty, czy nałożyć nowe gonty bezpośrednio na istniejącej warstwie.

Nakładanie nowych gontów bezpośrednio na istniejącą warstwę nazywa się renowacją, czyli procesem odzyskiwania.

Remont „The Westin Turtle Bay Resort & Spa” na wyspie  Mauritius z gontem IKO Cambridge 53

Z wyjątkiem gontów asfaltowych, żadne inne pokrycie dla dachów skośnych nie pozwala na nakładanie nowej warstwy pokrycia bezpośrednio na istniejące pokrycie dachowe. Wybierając gonty oszczędzasz czas, pieniądze i zarządzasz łatwiejszym i szybszym procesem renowacji. Jeśli spojrzysz nieco dalej w przyszłość, za pomocą gontów bitumicznych na dachu zmniejszysz negatywny wpływ na środowisko.

Różnica między remontem a wymianą pokrycia dachu

Pokrycie dachu na istniejącą warstwę jest również nazywane remontem dachu lub nakładką. W tym procesie dekarze montują nowy dach na istniejącym, tj. dodają nową warstwę gontów, co oznacza, że stary dach nie zostanie usunięty / zerwany.

Wymiana dachu to proces instalowania całkowicie nowego dachu, który obejmuje usunięcie/zerwanie starego. Dekarze muszą zedrzeć wszystko, aż do pokładu dachu, i po prostu zaczną od początku montaż nowego dachu, od nałożenia podkładu, np. Armourbase Pro Plus a następnie zainstalują nowe gonty.

OBLICZ TERAZ – Ile gontów potrzebujesz na swój dach?

Kiedy montuję nowe gonty na istniejące pokrycie dachu

Kiedy szukasz ulepszenia dachu lub dach zaczyna zawodzić, ale jego konstrukcja i deskowanie są w ogólnie dobrym stanie, remont może być najlepszym wyborem dla Ciebie. Również wtedy gdy twoje gonty tracą granulowaną posypkę dekoracyjną i są zużyte z powodu wieku lub pogody, ale nie powodują przecieków, nie zwijają się ani nie kruszą się. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie nowej warstwy gontów na istniejącej warstwie.

Nałożenie nowego gontu może być również wykonane, gdy po prostu chcesz lub potrzebujesz zmiany. Jeśli odnawiasz dom całkowicie, a Twój dach musi pasować do nowego stylu, zastosowanie innego wzoru lub koloru dachu może całkowicie odmienić wygląd i styl domu. Zainstalowanie nowej warstwy gontów zapewni dachowi trójwymiarowy wygląd, ponieważ jest on lekko podniesiony z powodu istniejącej warstwy gontów pod spodem. Najlepsze gonty IKO do tego celu to Cambridge Xtreme 9,5° lub Cambridge Xpress..

Jeśli chodzi o aspekt finansowy remontu, jest on niewątpliwie tańszy niż kompletna wymiana dachu. Głównym tego powodem jest to, że nie ma potrzeby odrywania istniejących gontów i leżących pod nimi konstrukcji. Oznacza to, że potrzeba znacznie mniej czasu i pracy, a zatem koszty są niższe. Dekarz może natychmiast rozpocząć instalację nowych gontów, nie tracąc czasu na usuwanie gontów i ich utylizację. Ten remont nie wpłynie na środowisko, a troska o nie powinna nam wszystkim leżeć na sercu!

Kiedy nie jest zalecane instalowanie nowych gontów na obecnych

Po kontroli dachu , profesjonalny dekarz przedstawi Ci raport lub zalecenia, wyjaśniające dlaczego Twój dach nadaje się do remontu lub do nałożenia gontów od nowa. Możesz poprosić o kilka wycen dotyczących ewentualnych kosztów naprawy dachu od różnych dekarzy, aby upewnić się, że postępujesz właściwie. W ten sposób możesz wybrać najlepszą opcję dla siebie. Jednym z głównych i najprostszych powodów, dla których dach nie nadaje się do remontu, jest zwijanie gontów, ponieważ nową warstwę gontów można zainstalować tylko wtedy, gdy istniejący dach  jest całkowicie płaski i równy. Drugim powodem może być uszkodzenie deskowania dachu spowodowane np. gniciem lub osłabieniem desek.

Przykład zwiotczenia i zwijania się gontów

Montaż nowych gontów krok po kroku

Przy zastosowaniu bitumicznych gontów dachowych IKO w połączeniu z najlepszymi technikami renowacja dachu staje się w większości przypadków prostym i niedrogim zadaniem. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu najpierw sprawdź, czy istniejąca warstwa gontów dachowych może pozostać na miejscu, czy też musi zostać usunięta. W zależności od lokalnych przepisów budowlanych można nałożyć co najmniej trzy warstwy gontów, zanim konieczne będzie zdjęcie gontów.

Kilka ważnych wskazówek:
  • Wytrzymałość konstrukcji dachu musi być wystarczająca, aby utrzymać dodatkowe obciążenie nowej warstwy  gontów dachowych.
  • Powierzchnia dachu musi być płaska. Jeśli widoczne są ugięcia, mogą występować problemy konstrukcji lub deskowania wymagające naprawy.
  • Rozetnij i przybij gwoździami wszystkie pęcherze, wypukłości w gontach aby uzyskać płaską powierzchnię.
  • W razie potrzeby wyprostuj krzywo wbite gwoździe.
  • Sprawdź czy będzie możliwe dobre zakotwienie gwoździ w nowej warstwie gontów dachowych.
  • Istniejąca powierzchnia musi być dość gładka.
  • Przybij odstające krawędzie i narożniki gontu.
  • Wymień zawilgocone płyty OSB lub inne podłoże pod gontami a także zużyte obróbki blacharskie (kominowe i rynnowe).
  • Gonty na obróbkach nadrynnowych i wiatrownicach muszą być ułożone równo i prosto. Zapobiega to podciekaniu wody pod stare gonty na dachu.
  • Wentylację kalenicową należy zamontować od nowa

Wymagania dotyczące montażu

Przed rozpoczęciem ponownej instalacji sprawdź całą konstrukcję dachu pod kątem ewentualnych wad. Istniejący dach powinien być suchy przed ponownym nałożeniem gontu, ponieważ uwięziona wilgoć może skrócić żywotność konstrukcji dachu. Przed zastosowaniem oczyść dach z piasku, mchu i grzybów. Zdemontuj obróbki kalenicy i naroży. Po nałożeniu nowej warstwy należy zainstalować nowe naroża i kalenice. Upewnij się, że gwoździe są wystarczająco długie, aby zapewnić wystarczające zakotwienie. Do przybicia nowych gontów na narożach i kalenicach potrzebne są jeszcze dłuższe gwoździe. Zastanów się nad wymianą starej metalowej obróbki na nową. Wszystkie istniejące uchwyty montażowe należy usunąć ze starej warstwy i ponownie zainstalować w nowej warstwie.

Techniki aplikacji

Istnieją dwie techniki nakładania ponownego gontów, które chcemy podkreślić: mostkowanie i zagnieżdżanie.

Metoda mostkowa

Metoda mostkowa pozwala nowej warstwie gontów pokryć 2 lub 3 warstwy istniejących gontów. Po nabiciu nowej warstwy gontów dach wygląda zazwyczaj poprawnie a metoda ta jest powszechnie stosowana przy nakładaniu gontów metrycznych na gonty angielskie lub na gonty drewniane. Instalacja przy użyciu tej metody może prowadzić do „telegrafizacji” materiału bazowego. Oznacza to, że kształt poprzedniej warstwy gontu (np. sześciokąt) może być widoczny na nowej warstwie przy odpowiednim oświetleniu.

Metoda zagnieżdżania

Metoda zagnieżdżania zwykle minimalizuje wspomniane powyżej „telegrafowanie” i jest powszechnie stosowana przy nakładaniu gontu na gont o podobnych rozmiarach. Zagnieżdżanie minimalizuje nierówny wygląd dachu w porównaniu z metodą mostkowania. Instalacja przy użyciu tej metody może skrócić czas montażu i spowodować większe zużycie gontów.


Metoda zagnieżdżania polega na rozpoczęciu montażu poprzez dosunięcie górnej krawędzi nowego gontu dachowego do dolnej krawędzi istniejącego gontu dachowego i przybiciu gwoździami.

Uwaga:

Spróbuj dopasować nowe gonty dachowe do istniejących przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej techniki.  Widoczna część gontów dachowych, czyli ich kształt (sześciokąt, łuska, prostokąt) decyduje głównie o tym, jaka będzie wyglądać nowy dach.

Wniosek:

Ponowne nałożenie gontu jest świetną opcją dla tych, którzy mają ogólnie dobry dach, który zbliża się do końca swojej żywotności lub dach, który przestaje spełniać swoją funkcję. W przeciwieństwie do wymiany pokrycia dachu, nie wymaga zerwania, co oznacza, że zmniejsza zarówno czas, jak i koszty projektu. Zawsze dobrze jest skonsultować się z zaufanym dekarzem, który może przeprowadzić inspekcję, dokładnie oszacować i doradzić, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.